Uroczystość Wszystkich Świętych

"Pamięć o zmarłych jednoczy ludzi różnych pokoleń i przekonań, łączy przeszłość z teraźniejszością".

Jest taki dzień w roku, kiedy udajemy się na cmentarz, kładziemy kwiaty, zapalamy znicze. Jest to symbol tego, że pamiętamy o tych co od nas odeszli na zawsze.

Od kilku lat angażujemy się w porządkowanie cmentarzy w Zakopanem. W ten sposób dbamy o tradycję i pamięć o zmarłych. Porządkujemy grobami, które są zaniedbane i opuszczone. Wraz z opiekunami dbamy o takie cmentarze jak:

  • Cmentarz Zasłużonych na Pęksowym Brzyzku, na cmentarzu pochowani są ludzie wybitni i zasłużeni dla Zakopanego. Na Pęksowym Brzyzku znajduje się około 500 grobów, w tym 250 osób zasłużonych. Prawie wszystkie nagrobki są niepowtarzalnymi dziełami sztuki.
  • Cmentarz żydowski, cmentarz został otwarty w 1931 roku. Do naszych czasów dotrwało jedynie kilka betonowych i kamiennych płyt oznaczających groby.
  • Nowy Cmentarz w Zakopanem, znalazło tu miejsce ostatniego spoczynku bardzo wielu żołnierzy legionów Piłsudskiego i kombatantów obu wojen światowych. Pochowani są tu Polacy, Czesi, Węgrzy, Niemcy, Rosjanie i Żydzi, katolicy, ewangelicy, unici, przedstawiciele wyznania mojżeszowego i prawosławnego, ateiści.

Na wszystkich grobach zapaliliśmy znicze, odmówiliśmy krótką modlitwę. Zostaliśmy zapoznani z sylwetkami tych, których już nie ma wśród nas, ale o których nie możemy zapomnieć.

To była wielka lekcja historii i patriotyzmu !!!

EPSON scanner image

Ułatwienia dostępu